Rancangan Pengajaran Harian – Abdul Hadi Bin Ag. Durahim

Nama: ABDUL HADI BIN AG. DURAHIM (CT10210013)

Rancangan Pengajaran Harian

Mata pelajaran : Pendidikan Jasmani

Tunjang :Permainan

Kemahiran : Lokomotor

Tajuk :Bola Sepak –

Tarikh :7 Julai 2011

Masa : 7.20 – 8.20 pagi

Tahun : 6 Bestari (12 Tahun)

Bilangan murid : 20

Pengalaman lepas: Mempelajari ‘passing’ dan menahan bola.

Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid-murid dapat:

1. Psikomotor : Melakukan satu rangkaian aktiviti lokomotor yang mempunyai sekurang

kurangnya 3 hingga 4 aktiviti pergerakan.

2. Kognitif :Menyatakan secara lisan mengapa murid perlu menggunakan kedua-dua kaki.

3. Afektif :Menunjukkan sikap kerjasama dengan ahli kumpulan semasa aktiviti.

Penerapan nilai :Kerjasama

KBKK :Membuat sintesis

Penggabungjalinan :Kecergasan – daya tahan otot

Kesepaduan :Sains – penggunaan tenaga yang betul

Set Induksi hingga Penutup.

Refleksi.

15 daripada 20 murid dapat melakukan semua aktiviti dengan betul dan 5 orang murid tersebut dapat melakukan dengan betul sebahagian daripada aktiviti tersebut.

CD Interaktif / Tugasan 1C – Abdul Hadi Bin Ag. Durahim

Tugasan 1C: Penilaian Sumber Pembelajaran.

Sumber Pembelajaran            : CD

Tajuk                                       : MULTIPLICATION THE EASY WAY.

Subjek                                     : Matematik.

Pembangun                            : Pusat Sumber Pendidikan Negeri Sabah dan PKG Tawau.

Analisis.

Objektif “courseware” ini ialah untuk memudahkan murid-murid membina jadual sifir 2 hingga 9 secara sendiri tanpa bantuan sesiapa. CD pengajaran ini sesuai membantu murid sekolah rendah yang kurang mahir dengan sifir. Idea membina jadual sifir di dalam CD ini merupakan suatu cara yang mudah diikuti oleh murid yang kurang mahir dalam sifir. Pengetahuan sedia ada murid sebelum mengikuti pembelajaran ini ialah mereka perlu tahu 4 kemahiran asas dalam Matematik iaitu operasi Tambah, Tolak, Darab, dan Bahagi. Isi kandungan pembelajaran ini sesuai untuk kegunaan murid secara individu ataupun berkumpulan. Pembelajaran ini disebarkan dengan menggunakan CD dan DVD. Jika guru yang mempunyai pengetahuan teknologi maklumat yang tinggi, bolehlah memuatnaik ke laman sesawang supaya boleh dikongsi dengan semua orang.

Rekabentuk.

Kaedah pembelajaran yang digunakan di dalam “courseware” ini ialah kaedah demonstrasi. Murid-murid ditunjukkan cara-cara membina jadual sifir 2 hingga 9. Setiap jadual sifir mempunyai caranya yang tersendiri untuk dibina dan demonstrasi yang dilakukan adalah secara berperingkat iaitu satu penerangan cara dengan satu perkara yang perlu dibuat semasa membina jadual sifir. Contohnya membina sifir 7 dengan menggunakan cara “magnet” yang diterangkan secara berperingkat supaya tidak mengelirukan murid. Peralatan yang digunakan untuk mengajar pembelajaran ini ialah komputer dengan “driver” CD, alat pembesar suara (speaker), dan alat paparan seperti LCD (Liquid Crystal Display).

Pembangunan.

Penghasilan CD pembelajaran ini ialah dengan menggunakan perisian “Flash”, “Quicktime”, “Macromedia Aotoware” dan “AnimatedGIF”. Bahasa pengaturcaraan yang digunakan ialah Bahasa Inggeris kerana subjek sasaran pembelajaran ini ialah murid-murid sekolah rendah berdasarkan dasar kerajaan yang menggunakan Bahasa Inggeris sebagai bahasa pengantar dalam subjek Matematik.

Impliment.

Saya berpendapat bahawa penggunaan “coursware” telah digunakan oleh sekolah-sekolah di sekitar PKG Tawau seperti SK. Kukusan dan SK. St. Patrick.

Penilaian.

Saya berpendapat bahawa perisian ini akan menjadi lebih menarik jika terdapat pembelajaran secara interaksi iaitu murid boleh mencuba membina jadual sifir dan perisian ini dapat membimbing murid supaya dapat membina jadual sifir yang betul mengikut kaedah atau cara yang disediakan dalam perisian ini.

Secara keseluruhan, saya setuju dengan pembelajaran dengan menggunakan perisian ini kerana sedikit sebanyak boleh membantu guru mengajar murid membina jadual sifir. Cara penyampaian pembelajaran secara berperingkat memudahkan murid memahami cara membina jadual sifir. Lagipun cara membina jadual sifir yang menarik dalam perisian ini merupakan sebahagian daripada banyak cara menbina jadual sifir.

Gambar Paparan Perisian.

Tugasan 1C-ABDUL HADI BIN AG. DURAHIM (CT10210013)

Paparan pengenalan.

Sifir-sifir yang terlibat.

Paparan langkah membina jadual sifir 2.

Paparan langkah membina jadual sifir 2.

Paparan jadual sifir 2 yang siap.

Paparan penutup perisian.

Paparan penutup perisian.

Mesomorph, Ectomorph dan Endomorph

  1. Pengenalan

Terdapat pelbagai bentuk tubuh manusia, namun begitu ia boleh dikategorikan kepada tiga kategori iaitu jenis  badan mesomorph, ectomorph, atau endomorph. Jenis badan ini mempunyai ciri-ciri  yang  berbeza  dan  individu yang berkaitan harus menyesuaikan senaman kepada mana-mana mereka tergolong dalam kumpulan jenis badan yang disebutkan tadi.

William H. Sheldon, seorang ahli psikologi Amerika syarikat (1898 – 1977) telah mengeluarkan satu teori pada tahun 40an iaitu mengenai teori somatotypes. Teori beliau telah mengubah persepsi masyarakat dunia terhadap rupa tubuh badan manusia. Teori somatotypes menyatakan bahawa secara umumnya, manusia terbahagi kepada tiga kategori rupa fizikal dan dikelaskan mengikut tiga jenis lapisan tisu iaitu endoderm, mesoderm dan ectoderm. Ketiga-tiga istilah tersebut telah membentuk istilah ectomorph, endomorph dan mesomorph.

Image

     Gambar 1 : ectomorph, mesomorph dan endomorph

2.      Ectomorph

Ectomorph adalah golongan yang mempunyai bentuk tubuh yang kurus. Mereka biasanya digambarkan sebagai kekurangan berat badan, kurus dan tinggi berbanding dengan dua kategori yang lain. Lebar bahu mereka adalah sama seperti paha mereka. Rusuk mereka dapat dilihat dan halus. Atas lengan dan paha mereka adalah lemah sementara jari kaki mereka lebar dan panjang. Ciri wajah mereka adalah tajam dan muka adalah seperti berbentuk segi tiga. Kulit mereka kering dan cenderung untuk terbakar atau mengelupas pada cuaca panas.

Golongan ectomorph dikatakan tidak mempunyai kekuatan atau daya tahan fizikal. Golongan ectomorph disifatkan sebagai lebih sensitif, suka pada seni, berkeyakinan pada diri sendiri serta menyukai alam sekitar. Berat badan golongan ectomorph adalah rendah kerana mereka memiliki lemak dan jisim otot yang rendah. Skor BMI mereka juga adalah sangat rendah.

Faktor-faktor yang menghalang pertambahan berat badan yang normal dan pembentukan otot bagi golongan ini adalah berkaitan dengan selera makan dan metabolism. Golongan ectomorph sangat kurus kerana mereka dilahirkan dengan metabolism yang sangat tinggi. Mereka boleh makan apa sahaja yang mereka mahu pada bila-bila masa tanpa berasa takut untuk mengalami kegemukan atau berat badan berlebihan. Metabolism yang tinggi dan faktor genetik membuatkan golongan ini amat sukar untuk menambah berat badan atau membina otot-otot mereka.

Pertumbuhan otot baru merupakan satu cabaran yang selalunya mengecewakan untuk golongan ectomorph dan pertambahan berat badan adalah sukar untuk dicapai. Pelari marathon, atlet lompat tinggi dan lompat kijang biasanya tergolong dalam kategori ini.

Golongan ectomorph perlu meningkatkan bilangan kalori dalam diet mereka dan patut makan lebih kerap iaitu dalam lingkungan 2-3 jam jika ingin menambah berat badan mereka. Mereka juga perlu mengambil peratusan protein dan kabohidrat yang tinggi dalam diet mereka. Golongan ini juga berlu bersenam dengan lebih kuat dan perlu berehat di antara waktu senaman tersebut. Pemulihan adalah sangat penting dalam pertumbuhan badan golongan ectomorph. Vitamin dan nutrisi daripada makan juga perlu ada dalam diet mereka setiap hari.

2.1. Ciri –ciri ectomorph :

  • Memiliki peratusan lemak badan yang sangat rendah.
  • Mempunyai kadar metabolisme yang sangat tinggi.
  • Fizikal yang kurus.
  • Kekal langsing dengan mudah.
  • Mempunyai pinggang, pinggul dan bahu yang sempit.
  • Otot yang kurang, rendah berat badan tanpa lemak
  • Kurang menarik bentuk badannya.

Gambar 2 : Contoh bentuk badan golongan ectomorph

Image

3.      Endomorph

Endomorph adalah kumpulan individu yang mempunya bentuk badan yang besar dan montel dengan sistem pencernaan yang lebih perlahan. Individu yang  tergolong dalam kategori ini  biasanya  mempunyai berat badan berlebihan. Dari perspektif personaliti, golongan endomorph dilihat lebih suka melakukan hal-hal mereka sendirian, bertoleransi serta selesa dengan  rutin dan  tabiat mereka.  Mereka  memang golongan yang suka pada makan dan tidak hairanlah jika kecenderungan golongan ini untuk menjadi obsesiti adalah sangat tinggi. Aktiviti makan untuk bersosial adalah satu pendorong utama golongan ini ke arah obesiti.  

Golongan endomorph juga mempunyai jenis badan yang cenderung untuk mengumpul lemak
ke kawasan bawah badan, terutamanya ke bahagian abdomen, paha dan pinggul. Lemak biasanya tidak diagihkan secara sama rata di seluruh badan. 

Golongan lelaki endomorph mempunyai kecenderungan corak pengagihan lemak yang berbeza berbanding golongan wanita endomorph. Bagi golongan wanita endomorph, lemak dikumpul di lengan, paha, pinggul dan abdomen. Lelaki endomorph pula, lemak dikumpulkan di dalam abdomen mereka. Menurut kajian, lemak yang disimpan di kawasan abdomen berbahaya berbanding lemak di punggung dan kawasan kaki. Ini adalah disebabkan oleh risiko penyakit jantung dan meningkatkan risiko kanser, tekanan darah dan kencing manis. Ahli Sumo biasanya tergolong dalam golongan ini.

3.1. Ciri-ciri endomorph :

  • Penampilan fizikal mereka biasanya agak montel dan lembut serta lemak badan mereka sangat kelihatan di seluruh badan.
  • Nampak besar dengan jumlah lemak badan yang berlebihan terutama di sekitar pinggang, punggung dan paha.
  • mempunyai sendi besar dan struktur tulang yang besar.
  • Tembam atau montel, berbentuk telur atau bulat, sering digunakan untuk menghurai atau menggambarkan jenis badan golongan ini
  • Jika golongan ini mendapat keputusan tidak seperti yang diharapkan, ia akan membawa kepada kekecewaan dan kehampaan dalam diri mereka.
  • Bersifat memuaskan nafsu makan dan mengambil kalori tambahan yang tidak perlu.
  • Berat berlebihan dan terdedah kepada obesiti dan bermasalah untuk menjaga berat badan.
  • Sukar mengurangkan berat badan dan membuang lemak.
  • Mengambil masa yang panjang untuk mendapatkan hasil dan kejayaan yang berterusan dalam bidang kesejahteraan hidup, kesihatan dan kecergasan secara keseluruhannya.

Image

Gambar 3 : Contoh bentuk badan golongan endomorph

4.      Mesomorph

Golongan mesomorph adalah kelompok yang biasa dikaitkan dengan sukan  dan  olahraga. Golongan ini mempunyai lebih banyak otot dan biasanya mengamalkan gaya hidup sihat. Dari segi fizikal, golongan ini mempunyai bahu luas, tubuh yang kelihatan sasa dan berotot. Golongan ini biasanya kelihatan cergas dan bertenaga.

Dicirikan sebagai biasa bersosial dan menonjol, sentiasa suka melakukan aktiviti luar yang berkait rapat dengan kecergasan. Golongan mesomorph juga digambarkan sebagai golongan yang kuat dan bersemangat. Mereka  mempunyai personaliti dinamik serta aktif dan amat kompetitif. Pemain bola sepak dan ahli bina badan biasanya tergolong ke dalam kategori ini.

Semua orang ingin mempunyai jenis badan mesomorph tetapi malangnya sangat sedikit individu mempunyai jenis badan ini. Golongan mesomorph mempunyai kelebihan dalam menurunkan berat badan dengan cepat dan mampu mendapat bentuk badan yang diinginkan dengan mudah. Golongan mesomorph dengan mudah boleh menyingkirkan lemak dengan melakukan satu atau dua latihan kardiovaskular dalam seminggu dan boleh mendapatkan keputusan yang baik berdasarkan aktiviti fizikal. Jika golongan mesomorph melakukan sesi senaman kardiovaskular secara teratur, golongan ini akan kehilangan lebih banyak lemak  berbanding golongan ectomorph dan  endomorph kerana jisim  otot mereka yang  lebih besar membantu membakar lebih banyak kalori dalam tubuh mereka.

Golongan mesomorph boleh membina otot badan dengan mudah. Mereka perlu mengikuti asas membina badan dan pemakanan yang sihat untuk mengekalkan fizikal yang wajar.

Bentuk badan wanita mesomorph adalah seperti jam pasir (hourglass) manakala bentuk badan lelaki mesomorph adalah lebih segi empat. Namun begitu, seorang mesomorph juga harus mengikuti diet yang ketat ketat dan program senaman untuk mengekalkan bentuk badan yang menarik.

4.1. Ciri-ciri jenis badan mesomorph:

  • Mempunyai postur yang baik dan menarik iaitu mempunyai fizikal yang tegap dan sasa.
  • Mempunyai kadar metabolism yang tinggi yang membolehkan mereka meikmati makanan kegemaran tanpa berasa takut untuk menjadi gemuk.
  • Mudah bagi mereka untuk mengekalkan berat badan yang ideal.
  • Penampilan mereka menarik, kelihatan sihat, bersemangat dan cergas.
  • Mereka mempunyai bahu yang luas dengan pinggang ramping.
  • Mengawal berat badan bukan masalah bagi golongan mesomorph.
  • Badan jenis ini mempunyai jumlah otot tanpa lemak yang sangat tinggi.
  • Badan yang berotot secara semulajadi.
  • Jenis badan mempunyai peratusan lemak badan yang rendah secara keseluruhannya.
    Image

    Gambar 4 : Contoh bentuk badan golongan mesomorph  

5. Penutup

Berdasarkan tiga jenis golongan tubuh manusia yang disebutkan di atas, nyatalah bahawa kita seharusnya harus bijak memilih aktiviti fizikal atau senaman yang bersesuaian dengan jenis bentuk tubuh kita. Memang aktiviti fizikal atau senaman sangat baik untuk tubuh kita menjadi sihat dan cergas namun fakta mengatakan bahawa tidak semua jenis aktiviti fizikal atau senaman sesuai berdasarkan jenis atau kondisi tubuh kita. Oleh itu, kita seharusnya merujuk dengan pakar-pakar aktiviti fizikal untuk menentukan apa jenis senaman atau aktiviti fizikal yang sesuai dengan kita.

6.      Rujukan

Idris Mohamad, Shamsudin Mohd Sharid dan Jamaludin Ahmad. (2001). Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 5. Kuala Lumpur : Dewan Bahasa dan Pustaka.

Dzulkifli bin Ismail, Jamaliyah binti Ahmad dan Aris Fazil bin Haji Ujang. (2010). Kurikulum Bersepadu Sekolah Rendah : Pendidikan Jasmani dan Kesihatan Tahun 6. Kuala Lumpur : Dewan Bahasa dan Pustaka.

Pathmanathan A/L K. Suppiah. (2011). TD10103 Latihan dan Kecergasan : Modul Program Pensiswazahan Guru (PPG). Kota Kinabalu : Universiti Malaysia Sabah.

http://www.fitnesshealthzone.com/exercises/ectomorph-body-type/

http://www.fitnesshealthzone.com/exercises/endomorph-body-type/

http://www.fitnesshealthzone.com/exercises/mesomorph-body-type/

SEGAK

 

 

 

SEGAK – STANDARD KECERGASAN FIZIKAL KEBANGSAAN

 

 

APAKAH SEGAK?

 

# PROGRAM PENILAIAN STANDARD KECERGASAN FIZIKAL KEBANGSAAN (SEGAK)

# DIRANCANG SELARI DENGAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN PENDIDIKAN KESIHATAN SEKOLAH RENDAH DAN MENENGAH.

 

MATLAMAT

 

# MURID SENTIASA PEKA, BERPENGETAHUAN DAN MENGAMALKAN AKTIVITI KECERGASAN UNTUK MENINGKAT DAN MENGEKALKAN TAHAP KECERGASAN FIZIKAL YANG OPTIMUM.

 

UJIAN-UJIAN SEGAK

 

1. NAIK TURUN BANGKU ( 3 MINIT )

2. TEKAN TUBI ( 1 MINIT )

3. RINGKUK TUBI SEPARA

4. JANGKAUAN MELUNJUR

 

UJIAN MESTI DI SELESAIKAN DALAM HARI YANG SAMA!

UJIAN 1            : NAIK TURUN BANGKU

TAHAP             : MURID TAHUN 4 HINGGA TINGKATAN 5

TUJUAN           : UNTUK MENILAI DAYA TAHAN KARDIOVASKULAR

JANTINA          : LELAKI DAN PEREMPUAN

ALATAN DAN KEMUDAHAN                                                   

  1. Bangku – ketinggian 30.5 cm (1 kaki )                       NAIK TURUN BANGKU
  2. Jam Randik
  3. Boring skor
  4. Rakaman metronome ( 96 detik )
  5. Radio CD

Pengurusan dan organisasi

  1. Aktiviti dijalankan secara berpasangan
  2. Letakkan bangku di atas lantai yang rata dan selamat ( pastikan bangku tidak bergerak semasa ujian dijalankan)
  3. Sediakan rakaman atau metronome rentak 96 detik seminit

Prosedur

  1. Ujian dijalankan dengan murid memakai kasut sukan yang sesuai.
  2. Murid berdiri tegak dengan kaki kanan atau kiri (mana yang sesuai)diletakkan di atas bangku
  3. Penguji akan memberikan isyarat “mula”.
  4. Murid melakukan pergerakan naik dan turun (kaki kiri naik, kaki kanan turun diikuti kaki kiri turun, kemudian kaki kanan dan seterusnya). Keseluruhan tapak kaki mesti memijak permukaan bangku.
  5. Murid melakukan pergerakan mengikut rentak rakaman atau metronome dengan kadar 96 detik seminit selama 3 minit tanpa berhanti.
  6. Selepas tamat aktiviti, murid akan duduk serta merta.
  7. Kadar nadi diambil selepas 5 saat tamat aktiviti.
  8. Jika murid tidak menamatkan lakuan selama 3 minit, skor murid akan dibatalkan.

UJIAN 2            : TEKAN TUBI (LELAKI)

 : TEKAN TUBI SUAIAN (PEREMPUAN)

TUJUAN           : UNTUK MENILAI KEUPAYAAN DAYA TAHAN DAN KEKUATAN OTOT SERTA BAHU  BADAN

TAHAP             : MURID TAHUN 4 HINGGA TINGKATAN 5

ALATAN DAN KEMUDAHAN

  1. Kawasan lapang yang rata
  2. Span (5cm lebar x 15 cm panjang x 10 cm tinggi)
  3. Jam randik
  4. Tilam senaman

Pengurusan dan organisasi

  1. Ujian dilaksanakan secara berpasangan
  2. Murid A melakukan ujian dan murid B sebagai pencatat

Prosedur

  1. Mula dengan kedudukan sokong hadapan dengan berat badan disokong oleh tangan yang lurus dan jari-jari kaki. Badan diluruskan (tekan tubi) -mula dengan kedudukan sokong hadapan dengan berat badan disokong oleh tangan lurus lutut bengkok dan kaki disilang. Badan diluruskan (tekan tubi suaian)
  2. Turunkan badan dengan membengkokkan siku hingga dada menyentuh span yang tingginya 10cm.
  3. Luruskan tangan seperti kedudukan sedia. Kira satu ulangan lakuan.
  4. Tekan tubi diteruskan sehingga 1 minit. Skor dikira sekiranya murid melengkapkan prosedur 1-3
  5. Sekiranya murid tidak berupaya meneruskan tekan tubi, skor diambil hanya setakat murid berhenti.
  6. Ujian akan ditamatkan sekiranya murid gagal melakukan aktiviti dengan sempurna mengikut arahan dan prosedur yang ditetapkan.

                             

            TEKAN TUBI LELAKI                                                     TEKAN TUBI SUAIAN PEREMPUAN

 

UJIAN 3            : RINGKUK TUBI SEPARA

TUJUAN           : UNTUK MENGUJI DAYA TAHAN DAN KEKUATAN OTOT ABDOMEN

TAHAP             : MURID TAHUN 4 HINGGA TINGKATAN 5

JANTINA          : LELAKI DAN PEREMPUAN

Alatan dan kemudahan                                                          

  1. Pita lekat bersaiz 2.5 cm                                                       
  2. Pita ukur
  3. Jam randik
  4. Metronome (50 detik seminit)
  5. Pelapik getah
  6. Penanda 15 cm panjang

Pengurusan dan organisasi

  1. Lekatkan penanda dengan pita pelekat secara selari pada lantai di kiri dan kanan palaku
  2. Jarak antara kedua-dua penanda ialah 10 cm.

Prosedur

  1. Ujian dijalankan dengan murid mamakai kasut sukan yang sesuai.
  2. Murid A baring dengan lutut bengkok 90 darjah dan tapak kaki sentiasa menyentuh lantai.
  3. Buka kaki seluas bahu. Kedua-dua belah tangan lurus di sisi dan hujung jari penanda pertama.
  4. Pada setiap lakuan ringkuk, bahu perlu diangkat supaya jari tengah kedua-dua tangan menggelongsor hingga menyentuh penanda kedua.
  5. Bahagian bawah atau belakang badan hendaklah rata dan jari tengah pada kedudukan asal.
  6. Murid melakukan pergerakan mengikut rentak rakaman metronome dengan kadar 50 detik seminit selama 1 minit.
  7. Murid B akan mengambil skor dan ulangan murid A.                      
  8. Ujian akan ditamatkan sekiranya murid A

Berhenti melakukan ujian

Jari tidak menyentuh penanda kedua

Tumit diangkat

Tidak mengikut rentak rakaman metronome dua kali berturut-turut.

 

 

UJIAN 4            : JANGKAUAN MELUNJUR

TUJUAN           : UNTUK MENGUKUR FLEKSIBILITI BAHAGIAN BELAKANG BADAN, PAHA DAN DENDI             PINGGUL.

TAHAP             : MURID TAHUN 4 HINGGA TINGKATAN 5

JANTINA          : LELAKI DAN PEREMPUAN

ALATAN DAN KEMUDAHAN

  1. Alat pengukur jangkauan
  2. Boring skor

Pengurusan dan organisasi

  1. Gunakan alat pengukur jangkauan yang standard

Prosedur

  1. Murid duduk melunjur tanpa kasut. Tumit kaki diletakan di belakang penanda 23 cm.
  2. Kedua-dua kaki lurus sepanjang masa ujian.
  3. Tapak tangan kanan ditindih di atas belakan tapak tangan kiri dalam keadaan hujung jari tengah hendaklah sama.
  4. Dagu rapat kedada. Jangkauan tangan perlahan-lahan sejauh yang mungkin atas pita pengukur.
  5. Jangkauan hendaklah dikekalkan selama 3 saat tanpa menyentap.
  6. Murid akan diberi 3 percubaan berturut-turut. Percubaan terbaik akan diambil kira. Bacaan dikira pada sentimeter yang terhampir. Tidak perlu merekod dalam titik perpuluhan.

 

 

JANGKAUAN MELUNJUR

 

 

SKOR KESELURUHAN MENGIKUT TAHUN

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

SKOR KESELURUHAN MENGIKUT JANTINA

 

 

 

 

 

 

 

 

PENDIDIKAN KESIHATAN TAHUN 1 KSSR

 

MODUL 1 ( KESIHATAN FIZIKAL)

Kesihatan Diri dan Reproduktif

          Kesihatan diri dan reproduktif merangkumi tiga aspek penting iaitu memahami aspek fizikal lelaki dan perempuan, mengetahui penjagaan kebersihan diri dan mengetahui penjagaan pakaian dan alatan keperluan diri.

          Pelbagai alternatif dapat digunakan bagi memastikan topik ini dapat disampaikan kepada para pelajar. Antaranya ialah menggunakan pendekatan patung dan melalui tayangan video. Penggunaan patung dapat membantu para pelajar mengenali bahagian tubuh iaitu kepala, badan, tangan, kaki dan genital. Melalui cara ini para pelajar dapat memahami aspek fizikal antara lelaki dan perempuan. Murid dapat mempelajari setiap anggota tubuh badan manusia secara maujud melihat sendiri bentuk anggota tubuh badan manusia. Di samping itu, iainya juga dapat mendidik para pelajar untuk berkata TIDAK/JANGAN kepada sentuhan tidak selamat oleh orang yang tidak dikenali atau bukan muhrim setelah para pelajar memahami aspek fizikal lelaki dan perempuan. Ini dapat mengelakkan berlakunya perbuatan cabul oleh pihak yang tidak bertanggungjawab terhadap kanak-kanak.

 Selain itu, tayangan video amat membantu para pelajar mengetahui penjagaan kebersihan diri dan penjagaan pakaian dan alatan keperluan diri. Tayangan video seperti cara mandi yang betul, mencuci tangan dan kaki yang betul, membersih dan memotong kuku dengan betul, menggosok gigi dan mencuci organ genital dengan betul membantu para pelajar mengamalkan cara hidup sihat. Dengan cara ini, murid juga dapat memahami dan mempelajari kesan-kesan jika tidak menjaga kesihatan anggota tubuh badan dengan betul seperti penyakit-penyakit yang biasa dan mudah dihidapi oleh murid-murid terutama penyakit berjangkit seperti kurap, panau, kudis dan sebagainya.

          Topik ini juga dapat meningkatkan nilai-nilai moral para pelajar seperti lebih mengambil berat tentang kesihatan seksual setelah mempelajari untuk tidak bersentuhan bagi yang bukan muhrim dan mempelajari untuk tidak berkongsi alatan keperluan diri masing-masing. Ianya juga dapat membentuk pandangan yang positif di kalangan pelajar tentang pentingnya menjaga kesihatan dan kebersihan diri.

          Dalam masa yang sama, topik ini juga dapat mengurangkan kesan negatif kepada pelajar seperti mengelakkan masalah sosial di kalangan pelajar pada masa kini dan akan datang. Ini kerana pelajar lebih memahami konsep HARAM bagi bersentuhan kulit lelaki dan perempuan yang bukan muhrim. Para pelajar juga terhindar daripada masalah penyakit berjangkit akibat daripada perkongsian alatan keperluan diri.

          Oleh yang demikian, topik ini dapat membentuk para pelajar menjadi pelajar yang dapat membuat keputusan secara bijak dan bertanggungjawab terhadap kesihatan dan kebersihan diri  serta tingkah laku seksual masa kini dan masa depan. 

RANCANGAN LATIHAN HARIAN OLAHRAGA

ASRI BIN KHALID

CT10210091

 

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN JASMANI

TAHUN 5

 

Tarikh                     : 07 . 07 . 2011 (khamis)

Masa                      : 8.00 – 9.00 pagi (60 minit)

Kelas                      : 5  Bestari

Bilangan Murid          : 32 orang

 

Tunjang pembelajaran  :  Kemahiran (Olahraga)

 

Bidang Pembelajaran      : i). Acara lari berganti-ganti

 

Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar berpengalaman melakukan teknik pertukaran baton gaya selang-

                                     seli tanpa pandangan dan gaya selang-seli  secara pandang semasa di

                                      tahun 4.

 

Objektif Tingkahlaku      : Di akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, pelajar akan dapat:

 

Psikomotor                  : i. Melakukan teknik hantaran dan dan terima baton secara statik 

                                        sebanyak 10 kali percubaan.

                                     ii. Mengaplikasikan teknik hantaran dan terima baton dengan betul dalam 

                                        permainan kecil.

 

Kognitif                       : i. Mengetahui cara menghantar dan menerima  yang betul dalam acara

                                        lari berganti-ganti.

                                     ii. Menyatakan peraturan dalam teknik hantaran dan terima baton.

 

Afektif                        : i. Memupuk semangat kesukanan dan kerjasama dalam kalangan pelajar.

                                  ii. Membina keyakinan diri.

                                 iii. Menggambarkan satu keseronokan dalam kalangan pelajar melalui               

                                        aktiviti permainan kecil.

 

KBKK                            : Kaitan koordinasi antara pancaindera dan latihan.

 

Peralatan                     : 1) Sketel (16 buah)      2) bola ( 16 biji )      3) baton ( 8 batang)                                    4) penanda ( 8 buah)    5) wisel                  6) stopwatch          

 

Keselamatan              : 1.Memastikan murid memakai pakaian sukan yang sesuai dan betul.

                                 2. Memastikan kawasan latihan adalah sesuai dan selamat untuk sesi

 

                                       latihan dan pembelajaran.  

 

 

 

 

 

 

BIL /

MASA

AKTIVITI

BUTIR-BUTIR MENGAJAR

RAJAH/CARTA ORGANISASI

PSIKOMOTOR

KOGNITIF

AFEKTIF

 

Langkah 1

Set induksi

 

 

10 minit

 

Memanaskan Badan

 

Memanaskan badan :

Murid berada di dalam kawasan yang telah ditetapkan.

 

Regangan menggunakan alatan.

 

 

 

1.Tunjukkan baton

 

1. Murid berlari kawasan yang ditetapkan.

2. sentuh bahu rakan manakala rakan cuba elak

3. rakan yang disentuh cuba sentuh bahu kawan pula

 

1. High-Knee

2. Back-kick

3. Lari ketam sisi kiri/kanan

 

1. Pelajar      mengetahui

kepentingan memanaskan sebelum memulakan acara.

 

 

 

 

2. Tahu apa yang  akan dipelajari

 

1.Pelajar bekerjasama dan seronok dalam melakukan aktiviti yang diarah oleh guru

 

 

 

 

 

1. Perasaan ingin tahu

 

Memanaskan Badan

 

                G

                              

                X

           X          X

                X

   

                   

 

G – Guru

X – Murid

    – Skitel

 

 

Langkah

2

 

 

 

8 minit

 

Demonstrasi.

(koordinasi)

 

Guru menunjukcara kemahiran menghantar  dan menerima baton kepada semua pelajar dalam kawalan berbentuk ladam kuda.

 

 

 

 

 

Menghantar:

-badan  condong ke

 hadapan

-kaki kanan di hadapan

-kaki kiri di belakang

-lutut dibengkokkan

  sedikit.

-Tangan kiri lurus ke

 hadapan.

-Tangan kanan di

 belakang dan siku bengkok sedikit.

 

1.Pelajar memahami kedudukan kaki, tangan dan tubuh semasa menghantar baton

 

2.Tahu koordinasi  mata dengan tangan.

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Menyesuaikan diri

 

 

 

2.Bersedia menerima

teguran.

 

Pelajar berkumpul dalam bentuk ladam kuda.

 

                     G

X                        X

   X                  X

        X   X     X

 

G – Guru        

X – Murid

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIL/

MASA

AKTIVITI

BUTIR-BUTIR MENGAJAR

RAJAH/CARTA

ORGANISASI

PSIKOMOTOR

KOGNITIF

AFEKTIF

 

Langkah

     3

 

10 minit

 

Aktiviti 1:

 

Lari pecut 30 meter

(kelajuan)

1. Murid dibahagi dalam 8 kumpulan.

 

2. Setiap kumpulan terdiri daripada 6 orang murid.

 

Menerima

-badan condong ke hadapan

-kaki kiri di hadapan kaki kanan dibelakang

-lutut dibengkokkan

-tangan kiri lurus ke belakang

-tangan kanak ke

 hadapan dan siku dibengkokkan sedikit.

-Tapak tangan buka ke

 Atas.

 

1. murid akan lari pecut dari garis mula hingga hujung kon sejauh 30 meter.

 

2. murid akan berlari sambil memegang baton.

 

3. Aktiviti akan dilakukan serentak untuk 5 kumpulan.

 

 

 

 

1.Pelajar memahami kedudukan kaki, tangan dan tubuh semasa menerima baton.

 

2. Tahu koordinasi  mata dengan tangan

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Bagaimana kedudukan badan, kaki  dan tangan semasa berlari.

 

2. cara memegang baton dengan betul semasa berlari.

 

 

 

 

 

 

 

1.Bangga melakukan   

   yang terbaik

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Kesungguhan melakukan aktiviti

 

 

2. disiplin dan teknik dalam larian baton

 

 

 
 

                

 

 

 

 

             

1      2     3    4    5

 

 

 

 

         KON PENAMAT

 

          GARIS MULA

             

          JARAK 30 METER

 

 

    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BIL /

MASA

AKTIVITI

BUTIR-BUTIR MENGAJAR

RAJAH/CARTA ORGANISASI

PSIKOMOTOR

KOGNITIF

AFEKTIF

 

Langkah 4

 

7 minit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Langkah 5

 

10 minit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Langkah 6

 

10 minit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Langkah 7

 

5 minit

 

Aktiviti 2

 

Bangkit tubi

(kekuatan)

1. Murid melakukan aktiviti secara berpasangan.

 

2. Setiap pasangan akan diberi sebiji bola sepak / tampar / keranjang/jarring

 

3. Pastikan murid melakukan ditempat yang rata.

 

 

 

Aktiviti 3

Permainan kecil

Lari berganti-ganti 30 meter

 

daya tahan kardiovaskular

 

1. Murid akan berada dalam kumpulan asal 6 orang setiap kumpulan

 

2.Setiap kumpulan akan diberi sebatang baton.

 

 

 

 

 

 

 

Aktiviti 4

Kemuncak Aktiviti

 

Pertandingan dalam kumpulan.

 

 

Setiap kumpulan terdiri daripada 4 orang ahli

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Penutup

 

Menyejukkan badan.

Guru merumuskan pelajaran

 

Perbincangan:

Nyatakan teknik hantaran dan terima baton?

 

1. Murid akan melakukan aktiviti bangkit tubi sambil memegang bola.

 

2. Murid A akan melakukan aktiviti manakala murid B akan bertindak sebagai pembantu dan mengira jumlah bangkit tubi yang diperolehi.

3. Pastikan murid lakukan aktiviti dengan betul

 

1. Pelari pertama akan berlari perlahan/jogging dan memberi baton kepada pelari kedua.

2. pelari kedua akan terima baton dan pecut ke pelari ketiga dan seterusnya secara selang-seli

3. Pusingan ke-2 pelari pertama akan pecut dan beri baton kepada pelari kedua.

4. Pelari kedua akan berlari secara jogging dan beri baton ke pelari 3 dan seterusnya secara selang-seli.

5. Pusingan seterusnya semua pelari dalam kumpulan akan berlari berganti-ganti secara pecut.

 

1. Pelari pertama berlari menuju ke skital mengambil baton dan berpatah balik menuju ke bahagian belakang kumpulan.

 

2. Pelari kedua bersedia dan  untuk menerima baton pelari pertama.

 

3. Pelari kedua akan menuju ke skital serta berpusing ke skital dan mengulangi langkah pelari pertama tadi.

 

4. Pastikan semua peserta menamatkan larian.

 

 5. Pasukan yang selesai dahulu dikira pemenang.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Murid dalam kedudukan  berselerak di atas padang dan lakukan aktiviti regangan

 

2. Berada dalam separuh bulatan mendengar rumusan guru.

 

 

1. Murid dapat melakukan aktiviti dengan cara yang betul.

 

 

2. Tahu fungsi dan kesan aktiviti yang dijalankan

-kekuatan abdomen

-kekuatan kaki

-kekuatan tangan

 

 

 

 

 

 

1. Murid melakukan aktiviti dengan teknik yang betul.

 

2. Melakukan aktiviti memberi dan menerima baton dengan teknik yang betul.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Pelajar mengaplikasikan kemahiran menghantar dan menerima baton.

 

2. Peraturan diserapkan secara  spontan

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.Tahu mengapa perlu menyejukkan badan.

 

 

 

2. mengetahui teknik menghantar dan mnerima baton

 

1. Melakukan aktiviti mengikut arahan yang diberikan guru.

 

2. Disiplin yang tinggi semasa menjalankan aktiviti.

 

 

3. Kejujuran

 

 

 

 

 

 

1. Melakukan aktiviti dengan semangat berpasukan yang tinggi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Seronok dalam melakukan aktiviti dalam bentuk pertandingan.

 

2. Semangat berpasukan.

 

3. Teknik baton yang betul.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Menghargai

 

 

 

 

 

 

2. Tolong menolong menyimpan alatan

 

 

 

 

          

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   
     
               
   
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

    B     B       B      B      B

   

 

 

 

 

                                       

 

 
   

 

 

        Mula/pelari pertama

    B   Pelari kedua

         Sketel/kon

 

 

 

 

 

 

 

 

       

         

                G

 

       
   
     
 

 

 

 

       X 1              X 1

 

       X 2             X 2

 

       X 3             X 3

 

       X 4             X 4

 

       
       
 

 

 

 

 

 G   = GURU

X 1 = MURID

      = SKITEL

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                      G

                     

X                        X

   X                  X

        X   X     X

G – Guru        

X – Murid

 

                                    

 

 

Rancangan Latihan Harian (RLH)

Rancangan Latihan Harian

 

Tarikh/Hari : 06 Julai 2011 / Rabu

 

Sukan/acara:  Bola Baling / Hantaran (Hantaran Paras Dada)                          Kump Umur: 12 Tahun       

 

Tahap Perkembangan Atlet: Asas Permainan                                              Bilangan: 16 orang

 

Objektif

 

Pengenalan/Memanaskan Badan  – Objektif unit latihan : –

  1. meningkatkan kadar nadi untuk menaikkan suhu badan.
  2. mempercepatkan peredaran darah ke seluruh badan terutamanya ke bahagian otot yang bekerja.
  3. persediaan tubuh badan sebelum melakukan aktiviti.
  4. mengurangkan risiko kecederaan.

 

1. Tema/Komponen

Psikomotor:

  1. dapat melakukan aktiviti-aktiviti melambung dan menyambut bola kecil dengan gaya dan teknik yang betul secara individu.
  2. dapat melakukan aktiviti kemahiran hantaran paras dada dengan gaya dan teknik yang betul secara berpasangan.
  3. dapat melakukan aktiviti kemahiran hantaran paras dada secara berkumpulan dalam permainan dengan teknik dan gaya yang betul di bawah pengawasan guru

 

2. Tema/Komponen

Kognitif:

  1. menyebut tiga aspek keselamatan yang perlu diambil kira dalam melakukan aktiviti hantaran.
  2. menyatakan jenis sukan lain yang menggunakan kemahiran hantaran paras dada.
  3. menamakan bahagian badan yang terlibat semasa melakukan aktiviti hantaran.

 

3. Tema/Komponen

Afektif:

  1. mengamalkan sikap bertanggungjawab dengan menyimpan alatan permainan apabila alatan tersebut tidak digunakan.
  2. menikmati keseronokan dan kepuasan dalam melakukan aktiviti.
  3. menghargai usaha dan keupayaan guru.

 

Permainan / Menyejukkan Badan / Penutup :

  1. merehatkan otot  – memberikan keselesaan semula kepada otot-otot selepas bersukan
  2. membuang bahan perkumuhan – Sekiranya aktiviti ‘cooling down’ ini tidak dilakukan selepas menjalan sesuatu

     aktiviti sukan,biasanya akan berlaku kelesuan kepada otot yang disebabkan adanya pengumpulan asid laktik pada   

     otot.

  1. penambahbaikan kelenturan – memulihkan  semula  otot-otot selepas melakukan aktiviti senaman ataupun selepas

bersukan

 

 

Kandungan/Aktiviti

 

Masa

Fokus/Aktiviti

Organisasi/Kaedah

Butir Mengajar

Alatan

 (10 minit)

Memanaskan badan (warming up)

 

Murid melakukan aktiviti memanaskan badan dan regangan.

 

Nilai:

  • Bekerjasama
  • Mendengar arahan guru

Murid berbaris dalam dua barisan yang panjang dalam kawasan yang ditandakan dengan skital. (aktiviti larian anak setempat)

 

 

       
       

 

 

          

               

                 x          x     

                 x          x      

                 x          x      

                 x          x       G

                 x          x      

                 x          x           

                 x          x      

                 x          x      

 

                         

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktiviti Cermin-Cermin dan Sentuh Lutut

 

       
       

 

 

 

G

 

         x x                       x x

 

         x x          x x          x x

 

         x x          x x          x x

  1.   Murid diarahkan untuk berdiri dalam dua barisan panjang mengadap guru.
  2. Guru (G) mengetuai sesi memanaskan badan dan regangan.
  3. Guru bersama murid-murid melakukan larian anak setempat sambil :-
    1. depa tangan dan buat seperti burung terbang
    2. angkat tangan ke depan sambil menggengam dan membuka genggaman berulang-ulang

 

 

  1. mengangkat lutut tinggi (high knee) sambil telapak tangan menyentuh lutut.
  2. Menyentuh tumit
  3. Memusing pinggang ke kiri dan ke kanan

 

  1. Seterusnya, guru mengarahkan murid mencari pasangan.
  2. Guru akan menjalankan aktiviti :-
    1. Cermin-Cermin
    2. Sentuh Lutut

 

 

 

  1. Skital besar – 4
  2. Wisel – 1

 

 

Masa

Fokus/Aktiviti

Organisasi/Kaedah

Butir Mengajar

Alatan

 

( 10 minit )

Langkah 1

Perkembangan :

 

Gerak kerja kelas / individu:

 

Lambung dan sambut bola.

 

Nilai:

  1. Keyakinan diri
  2. Berani mencuba
  3. Mematuhi arahan

     guru.

 

 

Murid berbaris dalam satu barisan yang panjang dalam kawasan yang ditandakan dengan skital.

                   

                                                   

                          

           x                       x

           x                       x     

           x                       x     

           x                       x     

           x         G            x     

           x                       x     

           x                       x     

           x                       x     

           x                       x     

     

                  

                          

                  

                       

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  1. Setiap murid diberi bola kecil dan guru memberikan arahan.
  2. Murid melambung bola dan kemudian disambut dengan kedua belah tangan.
  3. Bola dilambung lagi tetapi kali ini murid-murid mesti menepuk tangan dahulu sebelum menyambut  bola dengan kedua belah tangan.
  4. Bola  dilambung sekali lagi tetapi kali ini murid mesti membongkok terlebih dahulu sebelum menyambut bola dengan kedua belah tangan.

 

 

  1. Bola dilambung sekali lagi tetapi kali ini murid mesti melutut terlebih dahulu sebelum menyambut bola dengan kedua belah tangan.
  2. Bola dilambung sekali lagi tetapi kali ini murid dalam keadaan melutut perlu menepuk tanah terlebih dahulu sebelum menyambut bola dengan kedua belah tangan.
  3. Murid mendengar tiupan wisel guru sebelum melakukan aktiviti.

 

 

 

 

 

  1. Skital besar – 4
  2. Wisel – 1
  3. Bola Kecil – 16

 

 

 

 

Masa

Fokus/Aktiviti

Organisasi/Kaedah

Butir Mengajar

Alatan

( 8 Minit )

Langkah 2)

 

Gerak kerja berpasangan:

– Variasi hantaran paras dada

 

Nilai:

  • Keyakinan diri
  • Berani mencuba
  •  Mematuhi arahan guru.

 

 

 

 

 

Dalam kawasan yang telah ditandakan dengan skital, murid akan membentuk 2 kumpulan 

         

 

 

              x                 x

              x                 x

              x                 x

              x                 x

              x                 x

              x                 x

              x                 x

              x                 x

 

                                       

                        G

 

       
       

 

 

 

 

 

  1. Murid diarah mencari pasangan masing-masing.
  2. Guru memberikan setiap pasangan sebiji bola.
  3. Guru menunjuk cara hantaran paras dada :
    1. hantaran lambung
    2. hantaran rendah
    3. hantaran sisi
    4. hantaran lantun
    5. Murid melakukan hantaran paras dada dan menyambut dengan kedua belah tangan.
    6. Murid mendengar tiupan wisel guru sebelum melakukan aktiviti.

 

 

 

 

  1. Skital besar – 4
  2. Wisel – 1
    1. Bola baling -8

 

 

 

 

Masa

Fokus/Aktiviti

Organisasi/Kaedah

Butir Mengajar

Alatan

( 8 minit )

Langkah 3

 

Gerak kerja berpasangan:

 

Menghantar paras dada dan menyambut berpasangan sambil bergerak ke depan

 

 

Murid berpasangan di dalam kawasan yang ditandakan dengan skital.

 

           
       
     

 

 

 

          

                            

                                                  G

                  

 

                    x          x

                    x          x

                    x          x

                    x          x

                    x          x

                    x          x

                    x          x

                    x          x

  1. Murid mendengar arahan daripada guru.
  2. Setiap pasangan diberikan sebiji bola.
  3. Setiap pasangan akan bergerak ke hadapan (berlari anak) sambil menghantar dan menyambut bola paras dada secara berulang-ulang sehingga ke garisan yang ditandakan menggunakan tali skipping.
  4. Aktiviti akan diulang sambil guru menekankan cara menghantar dan menyambut bola yang cara yang betul.

 

 

  1. Skital besar – 4
  2. Wisel – 1
  3. Tali skipping – 2
  4. Bola baling- 8

 

Nilai:

Keyakinan diri

Berani mencuba Mematuhi arahan guru.

 

Masa

Fokus/Aktiviti

Organisasi/Kaedah

Butir Mengajar

Alatan

( 14 minit)

Langkah 3

 

Gerak kerja kumpulan:

 

Permainan:

Captain Ball

 

Nilai:

  1. Bekerjasama
  2. Mematuhi arahan guru.

 

 

Murid akan dibahagikan kepada dua kumpulan dalam kawasan yang ditandakan dengan skital.

 

           
       
     
 

 

 

 

 

 

           x             x               x

 

                   x              x

 

                   x              x

 

G

                   x              x

 

                   x              x

 

           x             x               x

 

  1. Murid akan bersedia dalam kumpulan masing masing sambil guru menerangkan peraturan permainan.
  2. Sebiji bola diperlukan dalam permainan ini.
  3. Pemain hanya boleh membuat hantaran paras dada yang dipelajarai pada awal proses pembelajaran.
  4. Untuk mendapatkan mata, pemain perlu menghantar bola kepada rakan yang berdiri di dalam gelung rotan.
  5. Mata hanya dikira jika pemain yang berada dalam gelung rotan dapat menerima bola tanpa menjatuhkannya.
  6. Skital besar – 4
  7. Wisel – 1
  8. Gelung rotan – 2
  9. Bola baling – 1

 

 

 

Masa

Fokus/Aktiviti

Organisasi/Kaedah

Butir Mengajar

Alatan

 

(10 Minit)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Penyejukan badan (Coling down) / Penutup

 

 

Murid melakukan aktiviti menyejukan otot-otot utama badan dan mengikut urutan daripada kepala ke kaki.

 

Nilai:

Mendengar arahan.

 

 

 

 

 

 

Murid berada dalam satu barisan bentuk ladam kuda dan menghadap guru (G) dalam kawasan yang ditandakan dengan skital.

 

       
       

 

 

          

                             x     

                         x     

                      x      

                   x      

                 x      

                 x          

                 x                        

                 x                   G    

                 x        

                 x      

                   x      

                    x       

                      x 

                         x

                            x

                               x     

                       

 

  1. Murid diarahkan untuk berdiri dalam satu barisan bentuk ladam kuda.
  2. Guru akan melakukan sesi cooling down bersama-sama murid.
  3. Melakukan cooling down dari urutan dari bawah ke atas bahagian badan.
  4. Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini. (Hantaran paras dada)

 

 

  1. Skital besar – 4

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ulasan

               

 

 

Objektif Tercapai? Jika anda telah laksanakan latihan ini, tuliskan ulasan anda….

 

Rancangan Latihan Harian ini belum dapat dilaksanankan dalam sesi aktiviti pengajaran dan pembelajaran.

 +

 +/-

 –

 

 

 

 

 

Peruntukkan Masa?

 +

 +/-

 –

 

 

 

 

 

Pilihan Aktiviti

 +

 +/-

 –

 

 

 

 

 

Perkembangan/Latihan Berikut

 
 
 
                         

 

 

Aside

Kelas : Tahun 2

Masa : 9.20 ~ 10.20 pagi

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tajuk : Keluarga Saya

STANDARD KANDUNGAN

1.4 Berkomunikasi, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatsusila

STANDARD PEMBELAJARAN

1.4.1 Berbual tentang sesuatu perkara dengan menggunakan fraa yang betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.

OBJEKTIF

Pada akhir pelajaran murid dapat : Berbual dengan menggunakan komunikasi seluruh dengan betul

AKTIVITI

– Guru menunjukkan gambar keluarga dan berbincang dengan murid – Murid mengenal pasti bilangan ahli keluarga – Murid menghasilkan idea dengan membina perkataan ( nama ahli keluarga)

EMK Nilai – berhati-hati Keusahawanan – sikap dan pemikiran

BBM Gambar, kad perkataan, kad ayat, perembahan power point

REFLEKSI

Rancangan Pengajaran Harian – Mahrof Bin Jaya